Viac doma
Inšpirujte sa niektorou z aktivít počas voľných kreatívnych chvíľ strávených doma. Zapojte sa do vedenia karanténneho denníka, vyskúšajte si nakresliť karikatúru, pôdorys svojho domu, stiahnite si vyfarbovačky či pozorujte svoje okolie pri prechádzke v prírode. Všetky nápady vychádzajú z výtvarných diel nachádzajúcich sa v zbierke galérie. Ak budete mať chuť, vaše práce nám môžete potom odfotiť a poslať na mailovú adresu pedagog@gueznz.eu
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počas tvorivých dielní pre deti k výstave The Happy Girl. The Unhappy Girl. (Grafika britských ostrovov 18. a 19. storočia zo zbierky Ernesta Zmetáka a Danice Zmetákovej) sme sa zaoberali tradíciou pitia anglického čaju o piatej. Vysvetlili sme si pravidlá etikety a vyskúšali ako takéto čajové popoludnie prebieha. Na základe prezentovaných grafík boli pre žiakov pripravené vyfarbovačky, ktoré nám slúžili ako obrus na túto špeciálnu príležitosť. Môžete si ich stiahnuť, vytlačiť a vyfarbiť podľa vlastnej fantázie, možno aj pri šálke dobrého čaju.
6. Inšpirujte sa dielom Lajosa Kassáka počas hry doma. Vytvorte vlastnú obrazovú architektúru z farebného papiera, drevených kociek, lega, alebo použite iné pomôcky.
Lajos Kassák - Obrazová architektúra, 1923 - 1986
5. Kreatívny môžete byť aj počas víkendovej prechádzky v prírode. Pokúste sa z nájdených prírodnín vytvoriť umelecké dielo či napísať odkaz. V roku 1998 vytvorila textilná výtvarníčka Eva Cisárová - Mináriková dielo Šlabikár. Na jednotlivé listy rozmernej knihy aplikovala časti rôznych nájdených textílií zo svojej zbierky – výšiviek, lemovaní, ornamentov, monogramov. Vytvorila vzorkovník z autentických pozostatkov miznúceho sveta. Okrem textílií autorka použila aj perie.
4. Nakreslite pôdorys svojho domu/bytu/izby a pomocou ľubovoľných značiek (geometrické tvary, šípky, stopy...) zakreslite svoj pohyb v priestore. Skúste podľa náčrtu uhádnuť, ktorú časť výstavných priestorov sme zakreslili my a koho by mohli reprezentovať farebné kruhy?
V obraze Spomienka na spartakiádu 90. č. V. 15. nadviazal Stanislav Diviš na svoju teóriu „vedeckého realizmu“ – kde ironizoval strategiu nájdenej reality vo farebne pôsobivých maľbách. Oslovil ho schematický zápis nákresov nácvikov Spartakiády. V priebehu desaťročí sa z interpretácií nákresov postupne vytratil ideologický obsah. Obrazy sa menili na vizuálne atraktívne geometrické kompozície. Základné prvky predstavujúce zostavy cvičencov zasa na dynamické hieroglyfy, v ktorých spomienky na totalitný sviatok súdržnosti prežívajú len metaforicky, v odkaze na pôvodný náčrt a v prísne organizovanej symetrii. Rytmicky radené prvky vytvárajú zložitý ornament v rastri.
Stanislav Diviš - Spomienka na spartakiádu 90. č. V. 15., 2015
3. Vyskúšajte si nakresliť karikatúru člena rodiny či svoju vlastnú. Pri skúmaní tváre môžete použiť fotografiu alebo zrkadlo. Ako začať? Najprv načrtnite základný tvar hlavy (hranatý, oblý, trojuholník...). Potom pozorne skúmajte portrétovanú osobu, všímajte si tvar očí, dĺžku nosu, typ úst, sklon obočia, štruktúru vlasov a vyberte si 2-3 charakteristické znaky, ktoré zdôrazníte. Veľa zábavy!
Pri tejto tvorivej aktivite sme sa inšpirovali kresbou Lajosa Luzsiczu, ktorý mal medzi rovesníkmi povesť dobrého kresliara karikatúr. Pri rôznych príležitostiach a kaviarenských debatách stretával maďarského maliara Aurela Bernátha (1895-1982), ktorého v miniatúrnom portréte načrtol z profilu, so zdôraznenou intenzitou línie tváre a veľkými okuliarmi. Karikatúra je charakteristická zveličeným alebo zámerným deformovaním najvýraznejších vonkajších čŕt alebo charakterových vlastností kreslenej osoby (prípadne situácie, javu, predmetu ale aj myšlienky). Mala by byť jednoduchá, vtipná a hravá.
Lajos Luzsicza - Maliar Aurél Bernáth II., 1955
2. Sobotné dopoludnia patria tradične raz mesačne tvorivým dielňam Viac spolu, ktoré sú určené trom generáciám rodín - deťom, rodičom, starým rodičom. Pri nasledujúcej aktivite sme sa inšpirovali dielom z našich zbierok od novozámockého rodáka, sochára Imricha Vaneka (1931-2015) s názvom Moja zlatá babička III.
Porozmýšľajte čo vám pripomína spoločné chvíle strávené so starými rodičmi a skúste ich vytvarovať z plastelíny. My sme mysleli na vôňu babičkinho nedeľného obeda a kvety zo záhradky. Budete potrebovať iba tvrdú podložku (tvrdý papier, kartón alebo drevo) a pomocou formičiek, špajdle, valčeka či vlastných rúk modelujte svoje zážitky.
Ak nemáte doma plastelínu, môžete miesto nej použiť slané cesto, ktoré si viete vyrobiť aj doma. Zmiešajte tri jednoduché ingrediencie: 1 hrnček múky, 1 hrnček soli a ½ hrnčeka vody, až kým vám nevznikne kompaktné cesto, ktoré sa nelepí. Výsledný výtvor môžete potom nechať voľne usušiť alebo upiecť v trúbe a vymaľovať. Len si dajte pozor, aj keď bude vyzerať príliš lákavo, nezjedzte ho. :)
Imrich Vanek - Moja babička III., 1981
1. V pohodlí domova si môžete vytvoriť vlastný "karanténny denník". Pri kreslení sa môžeme tak ponoriť do tvorivej činnosti, že sa nám niekedy náhodou/naschvál zlomí ceruzka. :) Nevyhadzujte ich, pretože aj s odlomenými tuhami sa dá kresliť a experimentovať. Nájdite v domácnosti zaváraninovú fľašu či obyčajný pohár, do ktorého budete zbierať tuhy ceruziek. Pestujte si trpezlivosť a sledujte ako sa vaša zbierka postupne rozrastá.
V našich zbierkach sa nachádza dielo Petra Kalmusa s názvom Relikviáre, ktoré pozostáva z ôsmych fliaš, pričom každá obsahuje jeden druh predmetov z "odpadovej kultúry" doby či života autora: odznaky s komunistickými symbolmi, pliešky z chleba, 50 halierniky, 1 centovky, úlomky mozaik, podkovičky z topánok a vedľajšie produkty jeho tvorby: tuhy ceruziek a jemný prach z hrdzí vznikajúci pri tvorbe koróznych grafík. Stelesňujú metaforický autoportrét, doklady existencie uzavreté vo fľašiach - akési časové konzervy.
Peter Kalmus - Relikviáre, 1978 - 2017
NA STIAHNUTIE